Kromme Rijn

De Kromme Rijn is een belangrijke groene ader in de provincie Utrecht. De rivier is 22 kilometer lang en stroomt van Wijk bij Duurstede naar Utrecht. In de Romeinse tijd was de Kromme Rijn de hoofdloop van de Rijn en de noordgrens van het Romeinse rijk (limes). In 1122 maakte bisschop Godebald een dam in de rivier bij Wijk bij Duurstede. Ter compensatie daarvan kreeg Utrecht stadsrechten en een nieuwe verbinding met de grote rivier: de Vaartse Rijn. De Kromme Rijn ontwikkelde zich als belangrijke regionale handelsroute en werd bij de Nieuwe Hollandse Waterlinie ingezet voor de wateraanvoer.


Al met al heeft de Kromme Rijn een duidelijke stempel gedrukt op het ontstaan van het landschap en de ontwikkeling van dorpen en steden. De rivier is de centrale spil geweest in de geschiedenis van het gebied. De natuurontwikkelingsplannen van Stichting Het Utrechts Landschap zijn er op gericht om de rivier weer een prominente plaats terug te geven in het landschap. Dit gebeurt bijvoorbeeld door de aanleg van natuurlijke oevers zoals tussen Bunnik en Utrecht. De palenbeschoeiing is daar grotendeels verwijderd. Tegelijkertijd zijn de oevers zwak glooiend gemaakt, is een meestromende nevengeul aangelegd en zijn vijf riviereilanden ontstaan. Soorten als zwanebloem, moerasspirea, gele lis, ijsvogeltje en weidebeekjuffer profiteren hiervan. Om kennis te maken met en optimaal te kunnen genieten van deze rijke natuur langs de Kromme Rijn, organiseert Het Utrechts Landschap vaarexcursies met de Pont van Het Landschap.

 

Samen met andere organisaties streeft Het Utrechts Landschap er naar op veel meer plekken de oevers natuurlijker te maken. Daarnaast wordt tussen Odijk en Wijk bij Duurstede, waar nu nog weinig natuur langs de rivier voorkomt, de komende jaren een aantal natuurgebieden ingericht. Op het Vikinghofterrein, het voormalige zwembadterrein bij Wijk bij Duurstede, is dit al gebeurd. Dit is een mooi voorbeeld van een klein, maar prachtig stukje ‘riviernatuur’. Ook wordt de wandelroute langs de Kromme Rijn tussen Odijk en Wijk bij Duurstede hersteld, zodat iedereen kan genieten van deze mooie rivier.

 

In 1998 had de Week van Het Landschap als thema: de Kromme Rijn lééft! Klik hier voor de reader.

Twitter Youtube Facebook