Ontdek de geschiedenis van Eendenkooi Kooilust

 Bezoekers van Eendenkooi Kooilust kunnen vanaf nu zelf ontdekken hoe hier in de vorige eeuw eenden werden gevangen voor consumptie. Utrechts Landschap heeft het terrein opgeknapt en gezorgd voor betere informatievoorziening. 

Het informatiepaneel in de Eendenkooi.

Gloednieuw informatiepaneel

Verscholen tussen Maarssenbroek en de A2 ligt dit cultuurhistorische gebied uit de 18e eeuw. Aan de rand van het natuurterrein, met zicht op de voormalige eendenkooi, heeft Utrechts Landschap begin november een informatiepaneel geplaatst. Bezoekers kunnen nu zelf de geschiedenis van de eendenkooi en de bijzondere natuur in dit gebied ontdekken

Herstel van vangpijp en structuur

Het natuurgebied ten noordwesten van Boomstede bestaat uit een openbaar deel voor recreatie en een rustgebied voor natuur. In het rustgebied liggen de historische elementen van de eendenkooi. Door het uitbaggeren en snoeien van bomen en struiken is weer zichtbaar hoe één van de vier vangpijpen werd gebruikt en hoe de kooi functioneerde. De werkzaamheden zijn mede mogelijk gemaakt door een substantiële gift van het Dinamofonds. 

Natuur in ontwikkeling

De eendenkooi ligt in een bos dat de afgelopen vijftig jaar spontaan is ontstaan. Het bestaat uit een menging van es, wilg, els, eik, populier en lijsterbes. De natte delen bieden ruimte aan watervogels en amfibieën, waardoor Kooilust niet alleen cultuurhistorisch maar ook ecologisch van waarde is. 

Eendenkop

Wat is een eendenkooi?

De eendenkooi werd tot halverwege de vorige eeuw gebruikt door kooikers om eenden te vangen. Die werden door een kooikerhondje in een steeds smaller wordende pijp gelokt. Aan het einde kwamen ze in een vanghokje terecht die de kooiker vervolgens liet dichtvallen. 
In voormalige eendenkooien heerst een bijzonder soort rust. Dit heeft een historische reden: rondom de eendenkooi mochten er geen activiteiten plaatsvinden die de eenden konden verstoren.