Park Vliegbasis Soesterberg speelt glansrol in Vroege Vogels
Park Vliegbasis Soesterberg stond centraal in de meest recente uitzending van het televisieprogramma Vroege Vogels. Het opnameteam bivakkeerde twee dagen in een van de shelters om het gebied en zijn bijzondere natuur vast te leggen. Samen met Utrechts Landschap-ecoloog Frans-Jan Snoek en terreinmedewerker Rick Polman gingen ze op pad. “De dieren lieten zich gelukkig goed zien,” vertelt Frans-Jan.
Bekijk de uitzending terug
Zeldzaam schraal grasland
Het thema van de aflevering was: hoe de natuur gebruikmaakt van menselijke structuren. Frans-Jan: “Park Vliegbasis Soesterberg is door mensen neergezet en het is tegelijkertijd een fantastische habitat voor dieren.” Dat komt onder meer door de aanwezigheid van schraal grasland, vrij zeldzaam in Nederland (lees er hier meer over).
Jonge ringslangen
De beste herinneringen aan de opnames heeft Frans-Jan aan de voormalige blusvijvers. “Het zijn waterreservoirs voor het geval er brand geblust moest worden, bijvoorbeeld na een bombardement. Ondertussen zijn de vijvers helemaal verwilderd en vind je er jonge ringslangen, salamanders, allerlei libellensoorten. En die dieren lieten zich ook allemaal heel goed zien die middag.”
De ladder op
Met presentator Menno Bentveld maakte Frans-Jan een fietstochtje op de grote landingsbaan en samen klommen ze de ladder op naar het dak van de voormalige commandobunker. “Op het organisch materiaal dat daar is neergezet om de bunker onzichtbaar te maken voor de vijand, bloeien nu allerlei plantjes zoals bieslook en rietorchis.”
‘s Nachts sliep het team van Vroege Vogels in een van de shelters van het park. Bij het ontwaken zagen ze in de vroege ochtend grazende reeën voorbijkomen en voorbijschietende hazen langs de bosranden.
Zeldzame plantjes
Het team maakte ook opnamen van de bijzonder vegetatie die lang het asfalt groeit. Frans-Jan: “Langs de taxibanen brokkelt het asfalt langzaam af. Door die erosie komt kalk vrij. Daardoor kunnen er planten groeien die je normaal gesproken nauwelijks aantreft op de Utrechtse Heuvelrug. Zoals kleine steentijm.”
Park Vliegbasis Soesterberg is een van de meest biodiverse plekken van de Utrechtse Heuvelrug. Niet zo gek dat Vroege Vogels hier een paar dagen tussen de veldleeuweriken wilde bivakkeren. “Het is zo bijzonder dat de vliegbasis nog half intact is en dat je hier ook gewoon mag rondlopen. Dat maakt de sfeer heel prettig en uniek.”